Robótki ręczne, ZABAWA

Zabawy z nakrętkami ‚Znajdź taki sam’

Nakrętki od butelek można wykorzystać na wiele sposobów. Można użyć ich do tworzenia zabawek, pomocy edukacyjnych czy zastąpić nimi inne zabawki np. klocki, koraliki. Ostatnio zaczęłam zbierać nakrętki i robić z nich różne rzeczy dla Stacha. Dziś dwa pomysły na zabawę ‚Znajdź taki sam’ z wykorzystanie nakrętek.

Znajdź takie samo zwierzę

Do wykonania zabawki potrzebne będą:

– większe nakrętki np. z butelek po mleku,

– kartka papieru,

– długopis/ołówek, ewentualnie wydrukowane obrazki ze zwierzętami,

– figurki/puzzle/obrazki zwierząt.

Z kartki papieru wycinacie kółka wielkości nakrętek. Rysujecie na nich zwierzęta lub naklejacie wydrukowane obrazki. Wkładacie taki obrazek w nakrętkę i gotowe. Nie jest potrzebny nawet klej, jeżeli dobrze dotniecie kartkę to gwint Wam ją przytrzyma w środku.

DSC_0269

Zabawa polega na dobieraniu nakrętek z obrazkami do odpowiednich zwierząt. W zabawie ze Stachem wykorzystałam zwierzęta z puzzli, które mamy w domy (firmy Goki i Janod). Możecie oczywiście wykorzystać do tego inne zabawki przedstawiające zwierzęta, które macie w domu.

Aby zabawa była dla Staśka bardziej atrakcyjna umieściłam nakrętki w płóciennym woreczku z którego je losował.

DSC_0399

Podczas takiej zabawy możecie ćwiczyć z dzieckiem odgłosy wydawane przez zwierzęta, utrwalać ich nazwy, jest to też okazja aby pokazywać, że to samo zwierze może inaczej wyglądać.

Oczywiście zwierzęta możecie zastąpić czymś innym np. pojazdami, przedmiotami domowymi, ubraniami itp.

DSC_0278

DSC_0310

DSC_0387

Znajdź taki sam kolor

Do wykonania zabawki potrzebne będą:

– większe nakrętki np. z butelek po mleku,

– kolorowe kartki papieru.

Podobnie jak poprzednio wycinacie z papieru kółka wielkości nakrętek, tyle że tym razem w różnych kolorach. Ja użyłam kolorów podstawowych – żółtego, czerwonego, zielonego i niebieskiego. Możecie oczywiście wykorzystać większą ilość kolorów. Dodatkowo zostawcie sobie też większe kawałki kartki w tych samych barwach.

Zadaniem dziecka jest dobieranie nakrętek i kartek w tym samym kolorze. Można oczywiście dać dziecku dwie kartki w tym samym kolorze i też będzie dobierać ono pasujące barwy do siebie, jednak dzięki nakrętkom mamy element zaskoczenia podczas ich przekręcania, a dla dzieci to dodatkowa atrakcja.

Tego typu zabawę można wykorzystać do wprowadzenia dziecka w świat kolorów, wykorzystać w nauce ich odróżniania. Stach (21 miesięcy) nie nazywa kolorów, ma też problem z ich wskazywaniem, ale ma jeszcze na to czas. Tego typu zabawy mogą mu to jednak ułatwić. Ważne, aby podczas zabawy używać nazw barw np. to jest niebieskie kółko, gdzie jest taki sam kolor?

 

Miłej zabawy !!!

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

2 komentarze

 • Reply AGA Maj 8, 2017 at 7:19 am

  Super! Mój dwuletni synek rozróżnia kolory i dopasowuje je bez problemu ☺ ale na pewno wykorzystamy w dalszej zabawach ?
  Aga

  • Reply Marta Maj 8, 2017 at 7:24 pm

   Korzystajcie ? Zawsze można kolory zastąpić czymś innym ? My dalej ćwiczymy

  Dodaj komentarz