ZABAWA, Zabawy plastyczne

Zabawy plastyczne dla najmłodszych – choinki

Tym wpisem chciałam zapoczątkować nowy cykl na blogu z pomysłami na zabawy plastyczne dla najmłodszych. Chcę Wam pokazać, że nawet z maluchem (Stasiek ma 16 miesięcy) można wykonać fajne i efektowne prace plastyczne znakomicie się przy tym bawiąc. W związku z tym, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, warto malucha włączyć w ich przegotowanie i wspólnie coś wykonać. Dziś pomysł na sześć kartek świątecznych z motywem choinki, które mogą być prezentem od dziecka dla najbliższych.

Wszystkie kartki, które Wam poniżej pokażę powstały tego samego dnia. Stasiek miał świetną zabawę na dobre 40 minut, która dostarczyła mu wielu nowych wrażeń dotykowych i wzrokowych, ćwiczyła jego koordynację wzrokowo – ruchową, sprawność rąk i mam nadzieję rozbudzała jego zainteresowania plastyczne. Oprócz wykonywania kartek dałam Staśkowi potem farby do zabawy, co przyniosło też zaskakujące efekty o których poniżej. Na koniec trochę powycinałam, poprzyklejałam i gotowe. Wykonanie kartek nie wymaga przygotowań, dużego nakładu pracy czy specjalnych narzędzi. Wystarczą czyste kartki i takie z narysowanymi szablonami choinek (można namalować samemu lub wydrukować jakiś gotowy szablon z internetu), farby do malowania rękami/palcami dla dzieci, kredki i ewentualnie jakieś ozdoby np. naklejki, cekiny, świąteczne taśmy itp.

Poniżej pokaże Wam jak wyglądała praca nad kolejnymi kartkami i jaki jest efekt końcowy

Kartka nr 1

Choinka malowana pędzle

Wystarczy dać dziecku kartkę z szablonem choinki, pędzel i zieloną farbę. Jeżeli dziecko nie będzie wiedziało co robić z pędzlem, pokażcie mu, a potem czekajcie na efekty. Stasiek był zachwycony malowaniem z użyciem pędzla i tym, że daje on dużo bardziej widoczne efekty niż kredki. Po pewnym czasie, gdy pędzel mu się znudził malował palcami.

Po wyschnięciu, szablon z choinką wycięłam, ozdobiłam naklejkami z gwiazdkami i przykleiłam na wcześniej przygotowany karton wielkości kartki świątecznej.

dsc_0707

dsc_0476

Kartka nr 2

Choinka malowana kredkami

Podobnie jak poprzednio dałam Staśkowi kartkę z szablonem choinki, jednak tym razem zamiast farb dostał zielone kredki. Mamy kredki marki Playon Crayon Primary (takie), które łatwo dziecku trzymać, jednak oczywiście możecie użyć każdych innych. Stasiek rysował po szablonie, następnie odbiliśmy jego palce umoczone w różnych kolorach farb, które imitowały bombki. Na koniec wycięłam szablon i tak jak poprzednio przykleiłam go na wcześniej przygotowany karton wielkości kartki świątecznej.

dsc_0484

Kartka nr 3

Choinka malowana w torebce

To pomysł dla tych, którzy nie lubią bałaganu i sprzątania po dziecięcych zabawach. Na kartkę z szablonem wyciskacie trochę farby i umieszczacie ją w torebce strunowej (ja używam torebek z Ikei – takich). Dziecko rozciera farbę w torebce, nie brudząc siebie ani niczego wokół. Gdy wyschnie wystarczy wyciąć szablon i udekorować choinkę. Ja wycięłam bombki z kartek, które po wykonywaniu choinek Stasiek malował różnymi kolorami.

dsc_0580

dsc_0479

Kartka nr 4

Kolorowa choinka z pomalowanej swobodnie kartki

To chyba najprostsza, ale zarazem najbrudniejsza z choinek. Wystarczy dać dziecku kartkę z narysowanym szablonem choinki, farby w różnych kolorach i pozwolić mu swobodnie malować, odbijać palce, ręce, słoiczki z farbami. W ten sposób powstanie piękna, kolorowa praca. Wystarczy potem wyciąć szablon i przykleić go na karton wielkości kartki świątecznej.

 

dsc_0478

Kartka nr 5

Choinka z odcisku dłoni

Na zwykłej białej kartce odbijacie dłoń dziecka pomalowaną farbą (ja malowałam Staśkowi dłoń pędzelkiem, a następnie odbijałam ją na kartce). Gdy trochę przeschnie, odbijacie na niej palce umoczone w różnych kolorach farb, które będą bombkami. Na koniec wycinacie i przyklejacie na wcześniej przygotowany karton wielkości kartki świątecznej. Możecie oczywiście użyć dodatkowych dekoracji, przygotować napis, wszystko wedle uznania.

dsc_0486

Kartka nr 6

Choinka z odcisku stopy

Wystarczy odbić pomalowaną farbą stopę dziecka na kartce. Ja tak jak w przypadku dłoni wolę malować ją pędzlem. Gdy odcisk wyschnie, wystarczy go wyciąć i ozdobić. Ja narysowałam czarnym flamastrem łańcuch z bombkami, jednak dodatkowo, żeby dodać trochę koloru, odcisk nakleiłam na kartkę ‚pomalowaną’ przez Staśka różnymi kolorami.

dsc_0473

Miłej zabawy !!!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

5 komentarzy

 • Reply 88macola Listopad 29, 2016 at 9:43 pm

  Fantastyczne pomysły Nie wiem czy
  mój wiercipięta by wytrzymał

  • Reply Marta Listopad 30, 2016 at 11:55 am

   Spróbuj, możliwość taplania się w farbie może go skutecznie zainteresować na jakiś czas 🙂

 • Reply kasiar Listopad 30, 2016 at 7:50 am

  Póki co próbowałam zmusić Tymka do wyklejania choinki z wycinanek. Raczej odrywał niż przyklejał 😉 ale wydaje mi się, że taplanina w farbkach będzie strzełem w 10!

  • Reply Marta Listopad 30, 2016 at 11:54 am

   Ja jeszcze z przyklejaniem nie próbowałam, ale też obstawiam, że fajniejsze będzie odrywanie 🙂 Stasiek najbardziej był zachwycony na koniec jak mazał się w farbie 🙂

 • Reply Anna -Szkolne inspiracje Grudzień 17, 2017 at 12:47 pm

  Wspaniały pomysł na świąteczne prace plastyczne dla maluszka. 🙂

 • Dodaj komentarz