Nasze wybory, ZABAWA

Zabawki dla dziecka 12 – 18 miesięcy. Czym najchętniej bawił się i co czytał Stasiek

Już od jakiego czasu na blogu pojawiają się wpisy na temat tego czym bawi się Stasiek w danym miesiącu/miesiącach i po jakie książki najchętniej sięga. Często mnie potem o te zabawki pytacie, jakie będą odpowiednie dla dziecka mającego 16, 18 czy 20 miesięcy. Postanowiłam więc przygotować dla Was podsumowanie i w jednym miejscu zebrać zabawki, którymi Stach bawił się, gdy skończył rok oraz powyżej 18 miesiąca. Na pierwszy rzut zabawki dla dziecka w wieku 12 – 18 miesięcy.

Sortery

Stach zaczął się nimi interesować w okolicach pierwszych urodzin. Początkowo trzeba mu było pokazywać w które miejsce pasuje dany klocek, z czasem sam świetnie zaczął sobie radzić. Najczęściej używane były między 12 a 16 miesiącem. O naszych sorterach pisałam Wam tutaj.

DSC_0923

Piramidy, wieże

Stach bawił się nimi najchętniej mniej więcej wtedy kiedy sorterami. Lubił w tym czasie zabawy w celowanie. Robiłam mu nawet sama piramidę (możecie zobaczyć ją tutaj). Oprócz standardowych piramid z patykiem i obręczami mieliśmy też takie w których nakładało się elementy na siebie oraz wieżę z kartonowych kwadratów.

DSC_0395

Układanki jednoelementowe

Przez długi czas były jedną z ulubionych zabawek. Zaczął się nimi interesować około 16 miesiąca. Podobnie jak w przypadku sorterów początkowo celował klockiem do wskazanego otworu, z czasem sam odszukiwał odpowiednie miejsce. O układankach pisałam tu.

DSC_0208

Lego Duplo

Pierwsze klocki Stach dostał na urodziny. Miał z nimi jednak wtedy jeszcze problem, nie potrafił sczepić ich ze sobą. Cały czas były jednak w jego zasięgu i z czasem zaczął po nie sięgać coraz częściej i na coraz dłużej. Na przestrzeni miesięcy zabawa nimi oczywiście się zmienia, jednak klocki to zabawka, którą bawi się do tej pory.

DSC_0344

Kuchnia i drewniane warzywa/owoce do krojenia

To była prawdziwa fascynacja. Z uporem maniaka siedział i kroił drewnianym nożykiem warzywa i owoce. Pierwszy zestaw kupiłam mu kiedy miał 15 miesięcy, z czasem doszły kolejne oraz piękna, drewniana kuchnia. Z zabawek korzysta do tej pory, obecnie najczęściej gotuje ‚ało’ (jajko).

DSC_0530

DSC_0193

Piłka

To miłość niezmienna właściwie odkąd zaczął dobrze chodzić. Trwa do dziś, a piłka sprawdza się zawsze i wszędzie.

DSC_0747

Kredki

Zainteresowanie nimi pojawiło się około 17 miesiąca. Zamalowywał wtedy wszystkie kartki jakie miał w zasięgu.

DSC_0840

Książki

W tym okresie najbardziej interesowały Stacha książki i słowniki obrazkowe. O obu rodzajach książek pisałam nawet oddzielne posty (znajdziecie je tu – Książki obrazkowe, Słowniki obrazkowe).

Ulubione książki Stacha w wieku 12-18 miesięcy to

ksiazki

1 – ‚Ulica Czereśniowa’ wyd. Dwie Siostry. Książki, które od rawie roku są u nas cały czas jednymi z ulubionych. To seria książek obrazkowych, pokazujących życie w miasteczku na przestrzeni różnych pór roku. Mamy całą serię, a jeżeli jest jeszcze ktoś kto ich nie zna, to niech koniecznie nadrabia. Pokazywałam Wam je tutaj.

2 – ‚Kochane ZOO’ wyd. Ene Due Rabe. Niewielka książeczka o poszukiwaniach idealnego zwierzątka. Bardzo atrakcyjna ze względu na okienka, pod którymi ukryte są zwierzęta. Pokazywałam ją tutaj.

3 – ‚Auta’ wyd. Babaryba. Bardzo kolorowa książka obrazkowa pełna różnych aut i innych pojazdów. Stach nadal bardzo lubi ją oglądać. Kupiłam mu także inną część z tej serii – Samoloty, jednak nie cieszyła się u nas zainteresowaniem. Pokazywałam Wam ją tutaj.

4 – ‚Księga dźwięków’ wyd. Dwie siostry. To już chyba klasyka, którą zna każdy. Książka pełna wyrażeń dźwiękonaśladowczych od których dzieci zaczynają swoją przygodę z mówieniem. Kupiłam ją kilka miesięcy przed pierwszymi urodzinami, jednak nie od razu Stach ją polubił. Później stała się jednak hitem. Książka jest gruba i rozpadła się u nas na części, jednak nie traktuję tego jako minus. Świadczy to o jej częstym używaniu. Książkę możecie zobaczyć na stronie wydawnictwa.

5 – ‚Jeden dzień’ wyd. Dwie siostry. Słownik obrazkowy przedstawiający przedmioty bliskie dziecku. Pozycja pomocna przy rozwijaniu słownictwa dziecka. Pokazywałam Wam ją tutaj.

6 – ‚Pierwsze urodziny prosiaczka’ wyd. Czerwony Konik. Książka o urodzinach i o tym, że dobrze mieć przyjaciół. Jedna z tych, które znam na pamięć, ponieważ swego czasu czytałam ją po kilka razy dziennie. Wnętrze pokazywałam tutaj.

7 – Książki Erica Carle: ‚Miś patrzy’, ‚Czy chcesz być moim przyjacielem?’, ‚Bardzo głodna gąsienica’ wyd. Tatarak. To nie jedyne książki tego autora, które mamy w domu, jednak to właśnie te trzy pozycje Stach lubił najbardziej. Jedna z nich ‚Czy chcesz być moim przyjacielem?’ była pierwszą książką, którą wspólnie ‚czytaliśmy’. Możecie zobaczyć ją tutaj.

8 – ‚Mała biała rybka ma urodziny’ wyd. Mamania. Biała rybka ma drugie urodziny na które zaprasza różne morskie zwierzęta, które różnią się od siebie. Dzięki niej dziecko poznaje przeciwieństwa. Więcej na jej temat pisałam tutaj.

9 – ‚Poznaję dźwięki. Na wsi’ oraz ‚Poznaję dźwięki. Odgłosy natury’ wyd. Yoyo Books. Książki, w których dziecko może usłyszeć nagrane dźwięki. Wystarczy tylko nacisnąć miejsce oznaczone nutką. W każdej jest sześć stron z sześcioma dźwiękami. My mamy dwie części ‚Na wsi’ (dźwięki: świnka, kaczka, osioł, mysz, koza, paw) oraz Odgłosy natury (dźwięki: wiatr, morze, deszcz, śnieg i ogień, błyskawice i grzmoty, grad).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

2 komentarze

  • Reply marzena Czerwiec 18, 2017 at 10:08 pm

    jakiej firmy jest ta kuchenka i warzywa?

    • Reply Marta Czerwiec 19, 2017 at 5:27 am

      Kuchenka jest firmy Janod, warzywa do krojenia, sczepione na rzep – Plan Toys

    Dodaj komentarz