KUCHNIA, Rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety Staśka – nabiał

Dostaje od Was sporo pytań dotyczących różnych aspektów rozszerzania diety Staśka. Chyba najczęściej dotyczą one nabiału. Kiedy i od czego zaczęłam wprowadzanie go Staśkowi, co Stasiek je, czy pije mleko itp. Dziś chciałam Wam pokazać jak wyglądało wprowadzanie pierwszych produktów mlecznych do diety i jak to z tym nabiałem u nas jest.

Na wstępie chciałam tylko zaznaczyć, że odwołuję się do NASZYCH doświadczeń, do tego jak to wyglądało w NASZYM przypadku.

Kiedy i w jaki sposób zaczęłam wprowadzać nabiał do diety Staśka?

Jak już Wam kiedyś pisałam (tu) podczas wizyty po 6 miesiącu zapytałam lekarza co może jeść Stasiek, jakie produkty mogę zacząć wprowadzać mu do diety. Usłyszałam wtedy od pediatry, że łatwiej będzie wymienić to czego nie może. Wg lekarza Stasiek mógł jeść już wszystko z wyjątkiem grzybów, miodu, orzechów i krowiego mleka. Lekarz stwierdził, że niedługo mogę także zacząć podawanie Staśkowi przetworów mlecznych. Odczekałam więc jeszcze jakiś czas i po 7 miesiącu pierwszy raz podałam Staśkowi jogurt naturalny. Wprowadzanie zaczęłam podobnie jak w przypadku innych produktów. Początkowo dostał około 2 łyżeczki jogurtu, po czym robiłam kilka dni przerwy w podawaniu. Obserwowałam wtedy Staśka, czy nie występuje żadna reakcja alergiczna, czy nie boli go brzuch itp. Po kilku dniach kolejny raz dostał jogurt, z czasem częstość podawania jogurtu oraz jego ilość była coraz większa.

Jakie inne przetwory mleczne dostawał Stasiek?

Po jakimś czasie, mniej więcej po miesiącu, dwóch Stasiek pierwszy raz dostał do spróbowania twaróg (biały ser), do przygotowywanych obiadów zaczęłam także dodawać niewielkie ilości nabiały np. sera, mleka. Podawanie różnych przetworów mlecznych nabrało jednak tempa dopiero po 10 miesiącu, gdy Stasiek zaczął interesować się jedzeniem i chętnie po nie sięgać. Wtedy dostawał już różnego rodzaju placki, naleśniki, kluski często z nabiałem

 

Kiedy Stasiek pierwszy raz dostał krowie mleko w czystej postaci?

Choć zdarzało mi się dodawać mleko w niewielkich ilościach podczas przygotowywania obiadów dla Staśka np. do zrobienia naleśników, krowie mleko w większej ilości dostał chwilę przed ukończeniem roku. Była to kasza manna na mleku z musem truskawkowym. Zjadł pół porcji czyli niecałe pół szklanki kaszki na mleku. Nie zauważyłam wtedy żadnych niepokojących objawów. Co jakiś czas dostawał więc na deser kaszę manną lub kukurydzianą na mleku, jednak nadal nie było to zbyt często.

Kiedy zaczęłam podawać mleko krowie w większej ilości i jak Stasiek na nie reagował?

W niewielkich ilościach dania na mleku krowim Stasiek dostawał od czasu do czasu. W dalszym ciągu nie zauważyłam u niego wtedy nic niepokojącego. Gdy około 14 miesiąca Stasiek coraz mniej chętnie zjadał na śniadanie kaszkę na mleku modyfikowanym postanowiłam zacząć eksperymentować z przygotowywaniem mu śniadań – owsianek, kaszek, kanapek itp. Okazało się, że bardzo lubi owsianki w różnych wersjach, które przygotowywałam mu na mleku krowim. Niestety okazało się, że na codzienne podawanie mleka (mniej więcej około 200 ml) reaguje niezbyt dobrze. Zaczęły się problemy żołądkowe. Może nie będę wchodzić w szczegóły, jednak zużycie pieluch w tym czasie baaardzo wzrosło. W związku z tym, że w tym czasie w diecie Staśka nic innego się nie zmieniło doszłam do wniosku, że chyba winne wszystkiemu jest właśnie krowie mleko.

Czym zastąpiłam krowie mleko?

By upewnić się czy to wina krowiego mleka, zrezygnowałam z niego w diecie Staśka. Zamiast niego zaczęłam przygotowywanie posiłków na mlekach roślinnych np. orkiszowym, ryżowym. Po kilku dniach wszystko wróciło do normy. Od tamtej pory unikam czystego krowiego mleka w diecie Staśka, zastępuję je mlekami roślinnymi lub takimi bez laktozy. Zdarza się, że dostanie niewielką ilość mleka krowiego np. gdy podjada ode mnie musli na mleku czy koktajl jednak są to zawsze małe ilości. Mleka krowiego używam też zazwyczaj do przygotowywania naleśników czy placków.

Jakie produkty mleczne je teraz Stasiek?

Stasiek bardzo lubi nabiał. Jogurt naturalny to chyba jego ulubiony produkt, który mógłby jeść zawsze i do wszystkiego. W jego codziennej diecie jest więc sporo nabiału. Zazwyczaj na śniadanie dostaje owsiankę lub kaszę na mleku (roślinnym), niekiedy kanapkę z twarogiem czy żółtym serem. Jako dodatek do drugiego śniadania lub na obiadu bardzo często także dostaje nabiał np. jogurt czy twaróg. Jak to wygląda ilościowo? To zależy oczywiście od dnia jednak średnio jest to 200ml mleka na śniadanie oraz jeden jogurt naturalny lub około 100 g twarogu. Dodatkowo przed snem zawsze dostaje kaszkę (zazwyczaj Nominal lub BabySun) na mleku modyfikowanym (250ml).

nabial

Co ze smakowymi jogurtami?

Do 14 – 15 miesiąca Stasiek dostawał jedynie jogurty naturalne, niekiedy z dodatkiem świeżych owoców. Nie kupowałam mu żadnych jogurtów smakowych. Jakieś dwa miesiące temu kupiłam mu pierwszy raz jogurt owocowy. Wybrałam jogurt owocowy Bio firmy Bakoma ze względu na skład. W dalszym ciągu to jedyny jogurt smakowy, który je Stasiek.

 

W jednym z kolejnych wpisów zrobię dokładne zestawienie tego jakie przetwory mleczne kupuję.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.