Robótki ręczne, ZABAWA

Robótki ręczne – zabawy pomponami

Bardzo lubię te małe, kolorowe, włochate kuleczki. Pierwszy raz kupiłam je do gabinetu logopedycznego i wykorzystywałam przy różnych ćwiczeniach oddechowych. Jednak ich zastosowań jest dużo więcej. Już samo ich dotykanie przynosi korzyści, ponieważ dostarcza wrażeń dotykowych, a mały rozmiar pomponików wymusza niejako u dziecka doskonalenie chwytu pęsetkowego (chwytanie przedmiotów końcówką palca wskazującego i kciuka). Często więc sięgam po nie w zabawach ze Staśkiem (18 miesięcy).

Pomponiki mamy od dawna, już kilka razy przewijały się przy okazji robótek ręcznych (były przyklejone na ścieżce sensorycznej, Staś celował nimi do rolek). Kupiłam je dobrych kilka miesięcy temu w sklepie FlyingTiger (tu). Te które mamy są ze świecącymi włoskami, który uważam za drobny minus, ponieważ po zabawie wszędzie znajduję te świecące niteczki. Jednak w internecie czy niektórych sklepach papierniczych znajdziecie ich różne rodzaje. Warto wybrać takie które są w różnych kolorach i rozmiarach.

Oto kilka pomysłów na zabawy z użyciem pomponików zarówno dla młodszych jak i trochę starszych dzieci.

Celowanie do wyciętych otworów

To taki prosty sorter zrobiony z pudełka do przechowywania żywności. Dobrze żeby pudełko było prześwitujące, aby dziecko widziało wpadające do niego pomponiki. Ja specjalnie tylko jeden z otworów w pokrywce zrobiłam większy, aby tylko tam zmieścił się największy rozmiar pomponików.

DSC_0508

 

Przenoszenie łyżkami różnej wielkości

Najlepiej dać dziecku różne pojemniki, butelki oraz łyżki, które macie w domu. U nas była to duża łyżka do zupy, mała łyżeczka, łyżka drewniana, łyżka cedzakowa z zabawek Staśka (Ikea). Podczas takiego nabierania, przenoszenia i wrzucania małych pomponików dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową, chwyt, sprawność rąk, planowanie motoryczne oraz koncentrację uwagi.

DSC_0047

DSC_0168

Celowanie do rolki

O tej zabawie i jej korzyściach pisałam Wam tu.

DSC_0661

Wrzucanie do butelki

To zabawa bardzo podobna do celowania do rolki z tą różnicą, że dziecko celuje pomponami do butelki. Czym mniejszy otwór będzie ona miała tym zadanie będzie trudniejsze. Dobrze, żeby butelka była przezroczysta, aby dziecko mogło obserwować wpadające pompony. Staśkowi dużo frajdy sprawiało także wysypywanie pomponów z butelki i nakrywanie ich nią.

DSC_0742

 

Przesypywanie, przekładanie

Ta zabawa chyba najbardziej podobała się Stachowi. Dajcie dziecku różne pojemniki i niech przesypuje, przekłada pomponiki między nimi. Staśkowi podobało się też nakrywanie pomponów pojemnikami.

DSC_0156

DSC_0107

DSC_0233

DSC_0014

Przekładanie pomponów za pomocą szczypiec, spinaczy

To zabawa dla trochę starszych dzieci. Zadaniem jest przenoszenie pomponików za pomocą szczypiec (my mamy takie zabawkowe z Ikei ale mogą być również większe jeśli macie w domu), spinaczy do bielizny czy nawet pałeczek do sushi – wszystko zależy od wieku i sprawności rąk dziecka. Stasiek na taką zabawę jest jeszcze za mały, bo nie potrafi operować szczypcami, jednak gdy mu je dałam, radził sobie trzymając jedną ręką szczypce, a drugą umieszczając pomponik pomiędzy nimi lub na nich i w ten sposób je przenosił do pojemnika.

DSC_0605

DSC_0631

Umieszczanie pomponów w pojemniku po jajkach

Zabawa polega na umieszczaniu jednego pomponika w jednym otworze po jajku. Można dziecku utrudnić i połączyć taką zabawę z przekładaniem pomponów do otworów za pomocą szczypiec czy spinaczy.

DSC_0986

DSC_0669

Dobieranie takich samych kolorów

Starszym dzieciom można powyższą zabawę z pojemnikiem po jajkach połączyć z dobieraniem kolorów. Wystarczy w każdym otworze umieśćcie kawałki papieru w różnych kolorach, takich jakie mają pompony. Zadaniem dziecka będzie wtedy umieszczenie pomponika w określonym otworze, tak by zgadzał się kolor. Stasiek nie dobierał co prawda samodzielnie pomponików ze względu na kolor, jednak bawiliśmy się w ten sposób, że podnosił kolejno pomponiki, a ja pokazywałam mu gdzie w pojemniku jest ich miejsce.

DSC_0914

DSC_0970

Sortowanie ze względu na wielkość

To zabawa dla trochę starszych dzieci. Wystarczy dać dziecku dwa pojemniki i pompony różnej wielkości do sortowania – w jednym pojemniku pompony większe, w drugim mniejsze. Pamiętajcie tylko, aby w jakiś sposób zaznaczyć w którym pojemniku ma być jaka wielkość np. poprzez wielkość pojemników lub narysowane przy nich duże i małe koło.

DSC_0254

Tworzenie obrazów z pomponów

Zabawa dla dzieci starszych.

80345239e62be07d66c6f748c000d984

źródło Pinterest

 

Jak wspomniałam Wam na początku, pomponiki wykorzystywałam w terapii logopedycznej podczas ćwiczeń oddechowych. Oto przykładowe:

– dmuchanie na zwisające na sznurkach pomponiki,

– zdmuchiwanie pomponików z ręki,

– dmuchanie przez słomkę na pomponik leżący na stole/podłodze,

– dmuchanie na pomponik leżący na stole/podłodze i ‚strzelanie’ nim do bramki (bramką może być np. postawione na boku nieduże pudełko).

Miłej zabawy !!!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

5 komentarzy

 • Reply AGA Luty 15, 2017 at 9:38 am

  Super pomysly. Mamy pompony ale tylko w trzech kolorach, czas dokupić więcej: )
  Pozdrawiam

  • Reply Marta Luty 15, 2017 at 2:14 pm

   Koniecznie 🙂 będzie lepsza zabawa

 • Reply Ola Luty 15, 2017 at 10:50 am

  Super pomysł! Gdzie można kupić coś takiego przez internet?

  • Reply Marta Luty 15, 2017 at 2:14 pm

   Jak wpiszesz w wyszukiwarce kolorowe pomponiki to powinno się coś pokazać ?

 • Reply Spokomama Luty 15, 2017 at 1:46 pm

  Super!!!!

 • Dodaj komentarz