DZIECKO, Nasze wybory, Rozwój dziecka

Puzzle dwuelementowe – zalety oraz przegląd naszych zbiorów

Kilka miesięcy temu wspominałam Wam, że Staśka zaczęły interesować dwuelementowe układanki. O tamtej pory stale po nie sięga i doszedł już do perfekcji w sczepianiu elementów. Sprawdziłam to co mamy w domu, przeszukałam też pudła z rzeczami, które miałam w gabinecie logopedycznym (używałam ich z dziećmi w wieku przedszkolnym) i okazało się, że mamy całkiem sporą kolekcję tego typu puzzli. Zanim Wam jednak je pokażę, trochę o ich zaletach.

Układanie dwuelementowych puzzli to nie tylko świetna zabawa. Dzięki nim dziecko ćwiczy:

– sprawność rąk, czyli motorykę małą oraz  precyzję ruchów. Dziecko musi nie tylko sprawnie chwycić elementy. Większość układanek dwuelementowych wymaga sczepienia, tak jak tradycyjne puzzle. Żeby to zrobić dziecko musi unieść jeden element i dopasować go do drugiego. Takie puzzle to świetny wstęp do wieloelementowych puzzli tradycyjnych.

– koordynacje wzrokowo – ruchową, czyli zdolność łączenia tego, co widzi oko z tym, co wykonuje ręka.

– spostrzegawczość podczas odszukiwania elementów pasujących do siebie.

– logiczne myślenie, trochę upraszczając robi to dzięki wybieraniu najlepszego rozwiązanie (elementu) spośród wszystkich dostępnych.

– pamięć, ponieważ musi zapamiętać, gdzie położone są elementy układanki. Łatwo zauważyć, że im dłużej trwa zabawa tym dziecko szybciej odnajduje kolejne elementy puzzli.

– kreatywność, podczas szukania różnych rozwiązań, dopasowywania elementów w celu znalezienie tego pasującego.

– koncentrację uwagi i cierpliwość.

Dodatkowo, w zależności od tego jakie puzzle wybierzecie możecie z dzieckiem ćwiczyć też np. znajomość kolorów, liczb, poznawać domy zwierząt, to co jedzą i tym podobne. Wybór na rynku jest naprawdę duży.

DSC_0060

Oto nasze zbiory:

Puzzle do nauki liczenia Mudpuppy – nasz ostatni nabytek. Tekturowe puzzle, w których zadaniem dziecka jest połączenie puzzla z cyfrą z tym przedstawiającym odpowiednią ilość przedmiotów. Choć Stach dobiera puzzle biorąc pod uwagę przede wszystkim kolor to zdecydowałam się na nie, aby oswajać go z obrazem graficznym liczb. Dodatkowo bardzo spodobały mi się ilustracje.

Dostępne tutaj – Puzzle do nauki liczenia Mudpuppy

DSC_0873

DSC_0870

Puzzle dwuelementowe Zwierzęta Djeco – drewniane puzzle, które nie wymagają sczepiania, a jedynie zsunięcia ze sobą elementów, tak by powstało całe zwierzę.

Dostępne tutaj – Puzzle dwuelementowe Zwierzęta Djeco

DSC_0995

DSC_0999

Drewniane puzzle Zwierzęta z farmy Djeco – w tej układane zadaniem dziecka jest nie tylko sczepienie dwóch elementów tak by powstało zwierzę, ale także dopasowanie go do odpowiedniego otworu na planszy.

Dostępne tutaj – Drewniane puzzle Zwierzęta z farmy Djeco

DSC_0038

DSC_0043

Puzzle Duo Zabawa w chowanego Djeco – 24 tekturowe elementów, gdzie zadanie jest dopasowanie zwierzątka do jego kryjówki.

Dostępne tutaj – Zabawa w chowanego Djeco

DSC_0884

DSC_0900

Puzlino ‚Co pasuje’ Granna – tekturowe puzzle składające się z 24 elementów tworzących 12 logicznych par np. kura i jajko, marchewka i królik, parasol i kalosze czy lalka i wózek.

Dostępne tutaj – Puzlino ‚Co pasuje’ Granna

DSC_0931

DSC_0937

Puzzle do pary CzuCzu ‚Zwierzątka’ ‚Gdzie rosnę?’, ‚Mama i ja’ – każde z nich to zestaw 20 tekturowych elementów tworzących dziesięć par – całe zwierzę, owoce/warzywa + to gdzie rosną oraz zwierzę ze swoimi dziećmi. Pierwszy zestaw jest cały czas dostępny, dwa pozostałe kupiłam kiedyś z jakąś gazetą.

Dostępne tutaj – Puzzle do pary ‚Zwierzątka’ CzuCzu

DSC_0954

DSC_0964

DSC_0966

DSC_0980

DSC_0945

DSC_0950

Układanka, a właściwie memory, które my używamy jako układankę ze sklepu FlyingTiger (kupione kilka miesięcy temu, nie ma ich już w ofercie) – tekturowe kartoniki, które po zsunięciu tworzą zwierzę (bez wypustek).

DSC_0024

DSC_0031

Mała akademia Kolory CzuCzu – zestaw 20 tekturowych elementów tworzących dziesięć par. Zadaniem dziecka jest połączenie koloru z odpowiednim zwierzątkiem, owocem o tej samej barwie. Do puzzli dołączona jest książeczka z obrazkami do pokolorowania oraz naklejki. Zdjęcia różnią się od pozostałych, bo dziś odebrałam zamówienie (miały być w piątek) i robiłam je chwilę przed zamieszczaniem wpisu.

Zamawiałam tutaj – Mała akademia Kolory CzuCzu 

DSC_0310

DSC_0285

DSC_0303

DSC_0302

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

2 komentarze

 • Reply AGA Czerwiec 6, 2017 at 7:34 pm

  Super kolekcja! Mój synek w wieku 1,5 roku świetnie układał puzzle 2,3,4,5 elementowe. Teraz skończył 2 latka i potrafi sam ułożyć 20 elementowe a nawet takie duze z serii Czuczu gdzie jest ok.30 elementów. I uwielbia książki więc zawsze chętnie podpatruje co polecasz ?? pozdrawiam
  Aga

  • Reply Marta Czerwiec 6, 2017 at 8:11 pm

   Cieszę się 🙂 super że sobie tak dobrze radzi! Też muszę już Stachowi zamówić takie z większa ilością elementów. Zobaczymy jak mu będzie szło 🙂

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.