Nasze wybory, ZABAWA

Puzzle dla dwulatka

Nastał czas puzzli i ciągłego układania! Zaczęło się od puzzli dwuelementowych, które ostatnio Wam pokazywałam. Po wpisie wiele z Was podpowiadało mi jakie ‚prawdziwe’ puzzle kupić dla Stacha. Zebrałam Wasze podpowiedzi, trochę jeszcze poszukałam w internecie i zamówiłam całe pudło, nie wiedząc do końca czy Stach połknie puzzlowego bakcyla. Sama jako dziecko spędzałam nad puzzlami długie godziny, wymieniając je na coraz większe. Ku mojej radości Stach puzzle bardzo polubił więc zamówiłam jeszcze kilka pudełek. Dziś pokaże wam jakie puzzle przeznaczone mamy w domu. Skupiłam się jednak tylko na takich, które są dedykowane dla dzieci 2+.

Na początku, dla przypomnienia,  dzięki puzzlom dziecko ćwiczy:

– sprawność rąk, czyli motorykę małą oraz  precyzję ruchów. Dziecko musi nie tylko sprawnie chwycić elementy, ale także je sczepić. Żeby to zrobić należy unieść jeden element i dopasować go do drugiego.

– koordynację wzrokowo – ruchową, czyli zdolność łączenia tego, co widzi oko z tym, co wykonuje ręka.

– spostrzegawczość podczas odszukiwania elementów pasujących do siebie.

– logiczne myślenie, trochę upraszczając robi to dzięki wybieraniu najlepszego rozwiązanie (elementu) spośród wszystkich dostępnych.

– pamięć, ponieważ musi zapamiętać, gdzie położone są elementy układanki. Łatwo zauważyć, że im dłużej trwa zabawa tym dziecko szybciej odnajduje kolejne elementy puzzli.

– kreatywność, podczas szukania różnych rozwiązań, dopasowywania elementów w celu znalezienie tego pasującego.

– koncentrację uwagi i cierpliwość.

DSC_0872

DSC_0900

W związku z tym, że Stach lubi zwierzęta i zafascynowany jest ostatnio pojazdami, szczególnie tymi robiącymi ‚i-o, i-o’, takie właśnie puzzle u nas dominują.

Mamy kilka rodzajów puzzli dla 2 – latków, różnią się one ilością i wielkością samych puzzli, jak i całego obrazka, grubością elementów. Różnią się także ceną oraz wyglądem, grafiką. Jedne podobają mi się bardziej, inne dużo mniej. U Stacha też zauważyłam pewne preferencje. Czasem wolę dopłacić więcej i mieć puzzle, które cieszą oko. Oczywiście wygląd to kwestia gustu i nie ma co na ten temat dyskutować. Niemniej postaram się więc Wam opisać nasze zbiory jak najdokładniej.

wielkość puzzli

 

Słonik Antonii poznaje kolory – Little Planet Trefl

Puzzle składają się z 12 elementów, które po ułożeniu tworzą pociąg. Każdy z wagoników oraz lokomotywa podzielona jest na pół, a zadaniem dziecka jest odpowiednie dopasowanie kolorystyczne – wagonik + pasażer. Wagoniki można łączyć w dowolnej kolejności, należy tylko pamiętać, że lokomotywa jest pierwsza, a pomarańczowy wagonik z misiem – ostatni. Do puzzli dodatkowo dołączona jest książeczka z ilustracjami i krótkim opisem pasażerów pociągu. Elementy mają 2 mm i są matowe. Fajna pomoc do ćwiczenia kolorów. Stach dostał je na pierwsze urodziny i czekały na odpowiedni moment. Układa je już od jakiegoś czasu, bez problemu. Minusem jest to, że elementy kiepsko się ze sobą sczepiają, przy każdym poruszeniu trzeba je poprawiać i łączyć na nowo. Cena na stronie Trefl – 32,99 zł.

DSC_0976

DSC_0751

DSC_0293

Baby Puzzle ‚Pojazdy’ Trefl

To właściwie zestaw czterech układanek. Każda z nich ma inną ilość puzzli: 2-, 3-, 4- i 5-elementów. W naszym zestawie jest: samolot (2 elementy), statek (3 elementy), lokomotywa (4 elementy) oraz samochód (5 elementów) ale w ofercie jest wiele innych zestawów np. ze zwierzętami, Myszką Miki czy Świnką Peppą. To najgrubsze puzzle, które mamy, mają 4mm i są gładkie, świecące. Stach od razu rozpracował puzzle, miał tylko początkowo problem z kołami auta. Ja kupiłam puzzle w Pepco za 19,90 zł, wszystkie wzory możecie zobaczyć na stronie producenta – Trefl.

DSC_0894

DSC_0778

DSC_0248

Primo Puzzle ‚Postacie zwierzątka’ Djeco

Zestaw czterech układanek, przedstawiających różne zwierzęta: kurczaczka (3 elementy), królika (4 elementy), kota (5 elementów) i psa (6-elementów). Dodatkowo w komplecie są również te same zwierzątka w całości, w wersji mini (można ćwiczyć rozróżnianie wielkości duży – mały). Puzzle mają 3 mm, są gładkie, świecące. Początkowo sprawiały Stachowi więcej trudności niż te opisane powyżej, jednak po kilku próbach robi już to bez problemu. Zamawiałam je tutaj, cena w promocji – około 35 zł.

DSC_0987

DSC_0726

DSC_0257

Puzzle ‚Zwierzątka na wsi’ CzuCzu

To zestaw czterech, bardzo dużych układanek przedstawiających wiejskie zwierzęta – mamy i ich dzieci. W opakowaniu znajdziecie kurę z kurczakami (4 elementy), krowę z cielątkami (5 elementów), świnię z prosiaczkami (6 elementów) oraz konia ze źrebakami (7 elementów). Dzięki takiemu doborowi ilustracji możecie dodatkowo ćwiczyć pojęcie wielkości (duży – mały) oraz znajomość nazw zwierząt i ich dzieci. Puzzle to właściwie mamy- zwierzęta, ilustracje przedstawiające ich dzieci po prostu się dosuwa do obrazka, bez sczepiania. Elementy mają 3 mm grubości, są gładkie, świecące. Puzzle rączka układa ‚Zwierzątka na wsi’ CzuCzu kosztują 39,90 zł.

DSC_0897

DSC_0706

DSC_0266

Puzzle układam i opowiadam ‚Strażacy’ – Kapitan Nauka

Puzzle składające się z 10-ciu elementów, które układa się pionowo, tworząc długi i wąski obrazek 15×87 cm. Wszystkie elementy mają takie same wycięcia, przez co można je w dowolny sposób łączyć, a jedynie obrazek wskazuje czy połączenie jest dobre. W innych zazwyczaj puzzle są powycinane w różny sposób i tylko jeden pasuje w dane miejsce. To drugie rozwiązanie bardziej mi odpowiada, ponieważ dziecku łatwiej zauważyć błąd podczas układania. Dużym plusem tych puzzli jest jednak grafika Macieja Szymanowicza, która bardzo mi się podoba. Seria nazywa się ‚układam i opowiadam’ i wg producenta m.in. ‚wspomaga rozwój mowy’. Według mnie taka nazwa jest trochę ‚na wyrost’, bo jeżeli będziemy z dzieckiem rozmawiać o obrazku to każde puzzle będą wspomagały rozwój mowy. Spodziewałam się jakiejś książeczki czy instrukcji dla rodziców skoro producent w ten sposób nazywa serię. Nic takiego jednak ani w pudełku ani na nim nie znalazłam. Mimo wszystko puzzle ładne i ciekawe, wyróżniają się na tle innych. Mają 2 mm, a obrazek jest matowy. Puzzle ‚Strażacy‚ na stronie wydawnictwa kosztują 29,90 zł.

DSC_0896

DSC_0581

Puzzle ‚Wóz strażacki’ – Mudpuppy

12 – elementowe puzzle, które zamiast w pudełko zapakowane są w foliową saszetkę na suwak. To moim zdaniem ich bardzo duży plus, ponieważ super sprawdzają się na wyjazdach. Dodatkowo dziecko ćwiczy sprawność rąk poprzez odsuwanie i zasuwanie suwaka, Stach bardzo to lubi. Puzzle mają duże elementu, a po ułożeniu tworzą obrazek o wymiarach 36 x 28 cm. Elementy bardzo dobrze się siebie trzymają, mają 3 mm, są gładkie, świecące. To pierwsze puzzle, tworzące obrazek, które układał Stach. Początkowo z moją pomocą, teraz układa je be problemu samodzielnie. Do tej pory jedne z jego ulubionych i najczęściej wybieranych ze względu na obrazek – wóz strażacki ze zwierzętami. Cena puzzli ‚Wóz strażacki’ Mudpuppy – 52 zł.

DSC_0969

DSC_0487

DSC_0517

Puzzle ‚Tygrys traktorzysta’ Crocodile Creek

Puzzle z zabawną grafiką składające się z 12 elementów. Elementy łączą się ze sobą w nieregularny sposób, nie pod kątem prostym. Kiedy je zobaczyłam, pomyślałam, że są takie małe. Jednak w niewielkim opakowaniu znalazłam dość duże, 3mm, świecące elementy. Stwierdziłam wtedy, że takie małe pudełeczko jest zaletą, bo zajmuje mniej miejsca na półce. Często bowiem otwierając duże pudełko z puzzlami okazuje się, że elementy zajmują tylko jego część, a reszta opakowania świeci pustką. Puzzle Crocodile Creek ‚Tygrys traktorzysta’ kosztują 45 zł.

DSC_0965

DSC_0535

DSC_0562

GigaPuzzle ‚Na wsi’ – Little Planet Trefl

Puzzle podłogowe składające się z 12 matowych, 2mm elementów. W pudełku oprócz samych puzzli znajdziemy również drewnianą figurkę konika do zabawy oraz książeczkę z opowiadaniem na temat obrazka, informacjami dla rodziców oraz dwiema propozycjami zabaw z wykorzystaniem puzzli. Puzzle tworzą obrazek o wielkości 40X60 cm. Ja zdecydowałam się na zakup puzzli ‚Na wsi’, jednak z tej serii są także dostępne puzzle ‚W mieście’ oraz nowe ‚ZOO’ i ‚Na budowie’, a wszystkie obrazki można łączyć ze sobą tworząc duży obraz. Cena puzzli ‚Na wsi‚ to 43,99 zł.

DSC_0890

DSC_0673

DSC_0694

Puzzle XXL ‚Plac zabaw’ – Kapitan Nauka

15 – elementowe puzzle podłogowe z zachwycającą grafiką Macieja Szymanowicza. Na obrazku przedstawiony jest plac zabaw na którym bawią się dzieci, temat bliski każdemu dziecku. Obrazek układa się pionowo, co wyróżnia je od innych puzzli, które zazwyczaj są układane w orientacji poziomej. Elementu tworzą obrazek o wielkości 64×48 cm. Puzzle są matowe i mają 2 mm grubości. Cena puzzli ‚Plac zabaw‚ to 49,90 zł.

DSC_0990

DSC_0804

DSC_0812

Puzzle podłogowe ‚Na ratunek’ Mudpuppy

Puzzle z ‚i-a, i-a’ ale z aż sześcioma pojazdami. Puzzle składają się z 25 dużych elementów, tworzących obrazek o wymiarach 56 x 56 cm. Podobnie jak poprzednie puzzle tej marki elementy bardzo dobrze się siebie trzymają, mają 3 mm i są gładkie, świecące. Zapakowane są w pudełko, które dodatkowo ma rączkę ze sznurka, co ułatwia ich przenoszenie. To nasz najnowszy nabytek, który Stach chce cały czas układać. Ma jeszcze problem z samodzielnym ułożeniem obrazka, jednak idzie mu coraz lepiej. Grafika jest przemyślana, a ilustracja przedstawiająca oddzielnie pojazdy, dużo ułatwia. Stach układa zazwyczaj każdy pojazd oddzielnie a potem łączymy obrazek w całość. Puzzle Mudpuppy ‚Na ratunek’ kosztują 69 zł.

DSC_0983

DSC_0608

DSC_0628

Duuuże puzzle ‚Wieś’ CzuCzu

To największe puzzle jakie mamy. Mają 35 dużych elementów i tworzą obrazek o wielkości 98 x 68 cm. Na obrazku znajdują się wiejskie zwierzęta, które Stach bardzo lubi. Puzzle mają grubość 3 mm i są gładkie, świecące. Zapakowane są w duże pudełko, które dodatkowo ma papierową rączkę do trzymania. Podobnie jak w przypadku puzzli z pojazdami ‚Na ratunek’, tu także układa zazwyczaj oddzielnie zwierzątka, a potem tworzymy cały obrazek. zaczyna zawsze od konia. Duuuże puzzle ‚Wieś’ CzuCzu kosztują 54,90 zł.

DSC_0888

DSC_0831

DSC_0430

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

2 komentarze

  • Reply Ania Lipiec 27, 2017 at 10:38 pm

    Bardzo ciekawe propozycje. U nas puzzle od CzuCzu też na topie!

    • Reply Marta Sierpień 1, 2017 at 3:37 pm

      CzuCzu są super ?

    Dodaj komentarz