Nasze wybory, ZABAWA

Prezenty na drugie urodziny, które będą wspierać rozwój dziecka

Za tydzień drugie urodziny Ignacego. Szczerze Wam powiem, że miałam straszny problem co dla niego wybrać. Masę zabawek dziedziczy po Stachu, a ja nie widzę sensu ich powielania. Dodatkowo dopiero dostał prezenty gwiazdkowe, z którymi swoją drogą też miałam niemałe trudności.

Wiem, że problem z dobraniem odpowiedniego dla 2-latka prezentu ma wiele z Was, często pytacie o to w wiadomościach, a posty prezentowe są jednymi z częściej czytanych. Postanowiłam zebrać więc w jednym miejscu zabawki, którymi Ignacy obecnie najchętniej się bawi, takie które wydaje mi się, że powinny niebawem go zainteresować (tzw. strefa najbliższego rozwoju). Jest tu sporo zabawek, które ostatnio się u nas pojawiły i kilka takich, które dostanie Ignacy od nas oraz dziadków.

Postawiłam jednak na zabawki, które będą wspierały rozwój dziecka, co pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem. W ten sposób też je podzieliłam, na kolejne obszary, które przede wszystkim wspierają.

Puzzle, układanki

To zabawki, które pewnie każdy ma w domu. Ignacy lubi szczególnie te dwu-, trzy-, cztero-elementowe. Powoli podsuwam mu też trochę trudniejszych, z większą ilością elementów. W tym wypadku wymaga większej pomocy z mojej strony i nakierowania gdzie należy przyczepić dany element. Samo łączenie, co również bardzo ważne rozwojowo, wychodzi mu już doskonale. Dzięki układaniu puzzli dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową, sprawność rąk i precyzję ruchów, spostrzegawczość, pamięć, koncentrację uwagi i cierpliwość. Dodatkowo w zależności od tego jaką tematykę układanek wybierzecie możecie z dzieckiem ćwiczyć masę innych rzeczy np. kolory, nazwy przedmiotów, odgłosy zwierząt i wiele, wiele innych.

1 – Układanka drewniana ‚Przyjazne twarze’ Djeco – tutaj

2 – Dwuelementowe puzzle ‚Ruchome pojazdy’ Djeco – tutaj

3 – Układanka warstwowa ‚Chatka króliczków’ Djeco – tutaj

4 – Układanka ‚Pojazdy w mieście’ z elementami 3D Janod – tutaj

5 – Figury geometryczne do sortowania BAJO – tutaj

6 – Puzzle dwuelementowe ‚Zabawa w chowanego’ Djeco – tutaj

7 – Układanka trzyelementowa ‚Rodzinka zwierząt’ Janod – tutaj

8 – Puzzle drewniane w skrzyneczce Small Foot – tutaj

Zabawki wymagające precyzji rąk

W tej grupie zebrałam zabawki do zabawy którymi potrzebna jest większa precyzja rąk. Dodatkowo w większości są to ruchy rąk niekoniecznie charakterystyczne dla małych dzieci, takie z którymi zapewne 2 – latek się nie styka jak np. krojenie, odkręcanie itp., które będą mu niezbędne w późniejszych latach.

1 – Domek motoryczny Klinika weterynaryjna BToys – tutaj

2 – Pętla motoryczna Hape – tutaj

3 – Ciastolina Green Toys – tutaj

4 – Warzywa do krojenia Sevi – tutaj

5 – Kształty do nawlekania Hape – tutaj

6 – Drewniana kostka z zamkami Bigjigs Toys – tutaj

7 – Nakręcane klocki zwierzątka Djeco – tutaj

8 – Znikopis z pieczątkami BToys – tutaj

Instrumenty

Szczerze powiem, że nie jestem fanką zabawek grających. W domu właściwie ich nie mamy, no może prócz tańczącego i grającego Puddingtona, bo w innych które się gdzieś pojawiały zazwyczaj ‚psuły’ się baterie. Instrumenty to jednak całkiem inna bajka. Tu nie wystarczy nacisnąć, żeby grało, grało i grało, tu trzeba użyć rąk. Instrumenty oprócz tego, że oczywiście stymulują słuch, poczucie rytmu, ćwiczą też motorykę małą, koordynację wzrokowo – ruchową oraz koncentrację uwagi. Od razu Wam przyznam, że Ignacy dostanie dwa prezenty z tej kategorii – pianinko BToys oraz mikrofon – echo.

1 – Pianinko z mikrofonem BToys – tutaj

2 – Drewniany mikrofon Hape – tutaj

3 – Zestaw 5 drewnianych instrumentów Janod – tutaj

4 – Dzwoneczki 5 dźwięków Janod – tutaj

5 – Symfonia dla dzieci BToys – tutaj

6 – Ksylofon Szalona myszka Sevi – tutaj

Zabawki motoryczne

Myślę, że gdyby moje dzieci mogły wybrać zabawki tylko z jednej kategorii to właśnie byłaby ta. Dzieci zazwyczaj uwielbiają ruch, ba one są w ciągłym ruchu, mają niespożyte pokłady energii. My rodzice często jednak wolelibyśmy, żeby posiedziały, nie biegały, nie skakały itd. jednak pamiętajcie, że ten ruch jest niezwykle istotny w rozwoju dziecka. Ostatnio będąc na szkoleniu usłyszałam bardzo mądre słowa: ‚Niektórzy rodzice zamiast wysyłać dzieci na integracje sensoryczną wystarczy żeby się z nimi po prostu pobawili’. To oczywiście temat na inny wpis, ale bywa tak, że do gabinetu trafiają dzieci z którymi rodzice nie chodzą na plac zabaw, na huśtawki, nie bawią się z nimi na podłodze, nie turlają itd. itp. Mogłabym tak długo więc lepiej w tym miejscu skończę ten wątek. Zmierzałam do tego, że w tym miejscu znajdziecie zabawki związane z ruchem, motoryką dużą. Żółtą pszczołę, której nie mogłam się oprzeć dostanie w tym roku Ignacy.

1 – Nadmuchiwany skoczek pszczoła BToys – tutaj

2 – Huśtawka gniazdo Small Foot – tutaj

3 – Hulajnoga i jeździk 2w1 SCOOTANDRIDE – tutaj

4 – Piłka z odgłosami ptaków BToys – tutaj

5 – Rowerek biegowy Tup Tup – tutaj

6 -Jeździk traktor z przyczepą Goki – tutaj

Zabawy tematyczne

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Już u 2 – latków możemy zaobserwować początek zabaw tematycznych, które są świetny wstępem do późniejszych zabaw w odgrywanie ról. Podczas tego typu zabaw dziecko nabywa kompetencje społeczne, uczy się empatii, poznaje zawody i czynności dnia codziennego. Całkiem niedługo, kiedy pójdzie do przedszkola umiejętności te mogą okazać się bardzo pomocne, chociażby dlatego, że mogą ułatwiać kontakty społeczne, w końcu zabawy w kącikach tematycznych zbliżają. To co dla nas rodziców bardzo istotne podczas zabaw tematycznych możemy sporo zaobserwować i posłuchać, bo dzieci zazwyczaj mówią wtedy sporo. Ja bardzo lubię podglądać Ignaśka jak gotuje czy opiekuje się lalką (jednym z prezentów gwiazdkowych był dla niego wózek i lalka).

1 – Skrzynka z narzędziami Bigjigs Toys – tutaj

2 – Drewniana kasa Small Foot – tutaj

3 – Kuchnia drewniana z dźwiękami i akcesoriami Janod – tutaj

4 – Wózek dla lalek My Sweet Baby – tutaj

5 – Naczynia dla dzieci Small Foot – tutaj

6 – Zestaw lekarski Small Foot – tutaj

Różne

Na koniec zabawki, które ciężko mi było gdzieś zakwalifikować, jednak chciałam Wam je pokazać, ponieważ kiedyś Stach, a teraz Ignacy w wieku 2 lat bardzo je lubi. Z całego zestawu nie mamy farmy (inne mamy takie jak przedstawione lub podobne) ale ona wydaje mi się świetnym pomysłem dla każdego malucha.

1 – Miękkie figurki dla dzieci Djeco – tutaj

2 – Plecak Skip Hop – tutaj

3 – Interaktywna farma BToys – tutaj

4 – Drewniana kolejka ‚Wyprawa dookoła świata’ Bigjigs Toys – tutaj

5 – Namiot dla dzieci BToys – tutaj

6 – Akcesoria do piasku z wózkiem BToys – tutaj

7 – Drewniany garaż Janod – tutaj

Previous Post Next Post

2 komentarze

 • Reply Aleksandra Pochylska Luty 10, 2019 at 11:40 am

  Na Facebooku mignęła mi gdzieś gra podobna do Dobble ale z literkami. Cóż to takiego?

  • Reply Marta Luty 10, 2019 at 8:10 pm

   To właściwie dobble tylko z samogłoskami, z serwisu printoteka.pl 🙂

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.