Rozwój dziecka

Pierwszy „nauczyciel” dziecka – dotyk

Zapach, smak, wzrok, słuch, równowaga, dotyk – zmysły, dzięki którym poznajemy świat. Każdy jest bardzo istotny i zazwyczaj nie wyobrażamy sobie jak wyglądałoby nasze życie bez nich. Dlatego ich prawidłowe funkcjonowanie jest tak istotne już od najmłodszych lat.

Jako jeden z pierwszych, około 7 – 8 tygodnia życia płodowego dziecka, rozwija się zmysł dotyku. To właśnie dotyk staje się po urodzeniu podstawowym narzędziem poznawania przez dziecko otaczającego świata. W pierwszych miesiącach życia dziecka najbardziej wrażliwa na dotyk jest okolica ust, co jest głównym powodem brania przez nie wszystkiego do buzi. Warto zatem pamiętać, aby zabawki były bezpieczne dla dziecka. Od około 6 miesiąca życia coraz większą rolę w odkrywaniu świata zaczynają przejmować ręce.

DSC_0205

Dotyk to dwa rodzaje czucia:

– powierzchniowe, zlokalizowane w skórze, odpowiedzialne za odbieranie wrażeń dotykowych, bólu oraz temperatury.

– głębokie, znane proprioceptywnym, zlokalizowane w mięśniach, ścięgnach, strukturach okołostawowych oraz błędniku, odpowiedzialne za czucie ułożenia oraz ruchów własnego ciała.

Zmysł dotyku pozwala dziecku poznawać przedmioty, także bez udziału wzroku. Dzięki niemu dziecko tworzy schemat własnego ciała, różnicuje bodźce dotykowe. Dotyk odgrywa także ważną rolę w rozwoju fizycznym i emocjonalnym, między innymi dlatego, że dzięki niemu buduje się tak istotna więź emocjonalna z matką.

Warto stymulować zmysł dotyku u dziecka od urodzenia, wybierając zabawki o różnej fakturze, kształcie, ciężarze lub tworzyć pomoce samemu z przedmiotów codziennego użytku, aby zapewnić dziecku jak najwięcej różnorodnych wrażeń czuciowych.

Postanowiłam podsunąć Wam kilka pomysłów na zabawy z użyciem różnych faktur. Dlatego od jutra, w każdą środę lipca będę przedstawiała Wam kolejne propozycje.

Dziś dla przypomnienia zabawki, które już Wam pokazywałam.

– balony sensoryczne

DSC_0864p

– torebki sensoryczne

kolaz torebki

– sorter

DSC_1058 - Kopia.JPG

Miłej zabawy !!!

Previous Post Next Post

No Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.