Nasze wybory, ZABAWA

Klocki inne niż wszystkie – Kreatywnie z Fabryką Wafelków

Zazwyczaj pokazuję na blogu zabawki, które możecie wykonać sami. Jednak tak jak robić, lubię też zabawki kupować. Staram się jednak wybierać takie, które oprócz tego że są ładne, posłużą na dłużej, można je wykorzystać w wielu zabawach, a przede wszystkim będą stymulowały rozwój Staśka. Dlatego, gdy dostałam propozycję udziału w akcji „Kreatywnie z Fabryką Wafelków” wiedziałam, że to coś dla nas.

Celem akcji Kreatywnie z Fabryką Wafelków jest uświadomienie rodzicom, że jedną zabawkę można bawić się na wiele sposobów, a nie ograniczać się tylko do tego co proponuje producent. Wystarczy tylko puścić wodze wyobraźni.

Mój wybór padł na miękkie klocki z literkami firmy Btoys (jest też mniejszy zestaw w cyframi). Mamy je w domu już od 4 miesięcy i są w stałym użyciu, chociaż widzę jak zabawa nimi zmieniała się na przestrzeni tego czasu.

W skład zestawu wchodzi 26 klocków w różnych kolorach i kształtach. Na każdym klocku znajduje się rzeźbione zwierzątko, litera, niekiedy jakaś faktura. Klocki, jak podaje producent, przeznaczone są dla dzieci od 6 miesiąca do 3 roku życia, ale spokojnie posłużą również dziecku w wieku przedszkolnym czy nawet wczesnoszkolnym.

Chciałam pokazać Wam w jaki sposób klockami mogą bawić się dzieci młodsze, takie jak Stasiek (pierwszy raz bawił się nimi mając 7 miesięcy), ale też dzieci starsze, w wieku przedszkolnym, w czym pomógł mi mój dawny uczeń – 6-letni Maks.

Klocki – gryzaki

Tu ucieszą się najmłodsi. Klocki wykonane są z miękkiej gumy, nie zawierają FTALANÓW ani BPA – bisfenolu A, więc dziecko może je gryźć do woli, a dzięki różnym kształtom łatwo je złapać w małe rączki.

 

Klocki – piszczałki

Po ściśnięciu klocki piszczą, co z pewnością zainteresuje malucha. Można wykorzystać je dodatkowo do zabawy ‘skąd dochodzi dźwięk?’, gdzie zadaniem dziecka jest wskazanie kierunku, dla starszych dzieci – strony (prawa/lewa), z której dochodzi dźwięk.

 

Klocki do kąpieli

Dzięki materiałowi z których wykonane są klocki znakomicie sprawdzą się jako zabawka do kąpieli, ponieważ unoszą się na wodzie.

DSC_0427

Stymulowanie zmysłu dotyk

Każdy klocek jest inny. Młodsze dzieci mogą po prostu badać klocki, co dzięki dużej ich różnorodności zapewni im wiele wrażeń dotykowych.

 

Dla starszych dzieci – zabawa ‘zgadnij jaka to litera’. Wybieramy trzy klocki, dziecko ogląda każdy z nich, nazywa zwierzęta oraz litery które się na nich znajdują. Następnie chowamy klocki w worku. Zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku rozpoznanie liter na klockach. Z czasem możemy podnieść poprzeczkę i zwiększać ilość klocków.

DSC_1047

Budowanie z klocków

Najbardziej oczywista zabawa z użyciem klocków, jednak dzięki różnorodności kształtów, kolorów, faktur klocków jakże inna niż budowanie z innych.

Budowanie według wzoru

Odrysowujemy na kartce kilka klocków tak by stworzyły budowlę. Zadaniem dziecka jest ułożenie klocków na wzorze lub obok niego.

DSC_1010

Aby było trudniej możemy na mniejszych kartkach przygotować rysunki budowli, które dziecko ma ułożyć wg wzoru. Warto początkowo dla ułatwienia zaznaczyć kolor klocków.

DSC_0984

Odgłosy zwierząt

Z mniejszym dzieckiem możemy bawić się w wydawanie odgłosów zwierząt znajdujących się na klockach.

Trochę starsze dzieci zainteresuje zabawa ‘Które zwierzę tak robi?’. Zaczynamy od 3-4 klocków, z czasem zwiększając ich ilość. Wydajemy odgłos jednego z nich, a zadaniem dziecka jest wskazanie klocka z odpowiednim zwierzęciem. Bardzo fajnym urozmaiceniem jest zamiana ról, niech dziecko wydaje odgłosy, a rodzic zgaduje.

Inną wersją tej zabawy, dla dzieci czytających jest przyporządkowywanie kartek z napisanymi odgłosami do odpowiedniego zwierzątka na klocku.

DSC_0951

Co pływa/lata/chodzi? Gdzie żyją zwierzęta?

Rozkładamy kartki z narysowanymi środowiskami: wodnym, powietrznym, lądowym. Dziecko przyporządkowuje zwierzę z klocka do odpowiedniego środowiska określając czy dane zwierzę pływa, lata czy chodzi. Najlepiej początkowo ograniczyć ilość klocków do kilku zwierząt.

DSC_1044

Znajdź takie samo zwierzę

Dajemy dziecku obrazki różnych zwierząt, a jego zadaniem jest odnalezienie takiego samego spośród tych na klockach.

DSC_0948

Zagadki

Dziecko opisuje zwierzę na klocku, a zadaniem rodzica jest wskazanie odpowiedniego klocka. Zabawa oprócz świetnej zabawy zachęca dziecko do budowania wypowiedzi na określony temat, doskonali logiczne myślenie.

 

Pieczątki

Klocki nadają się do odbijania w masie solnej, piasku kinetycznym czy nawet farbie, a dzięki temu że są gumowe wystarczy je umyć aby znowu były czyste. Warto tylko pamiętać, aby odbijać ścianki bez dziury.

DSC_1057

DSC_1059

Mały archeolog

Zakopujemy w piaskownicy lub w domu w piasku kinetycznym przygotowane wcześniej, odbite w masie solnej zwierzę. Dziecko odkopuje szczątki, oczyszcza je, odgaduje co to za zwierzę i odszukuje go na klockach.

DSC_0016

DSC_0024

Zabawa po angielsku

Odszukiwanie angielskich nazw zwierząt i dopasowywanie odpowiednich klocków. Podpowiedzią mogą być pierwsze litery widoczne na klockach.

DSC_0975

Dodatkowym plusem klocków jest to, że jak nadepnięcie na nie gołą stopą to nie będziecie wyć z bólu.

Na koniec mam dla Was niespodziankę. Do końca czerwca na hasło ourtime otrzymacie 10 % rabatu na CAŁĄ MARKĘ BTOYS w sklepie Fabryka Wafelków.

Previous Post Next Post

2 komentarze

  • Reply Ania Czerwiec 27, 2016 at 7:29 pm

    Świetne są te klocki, jak i inne zabawki firmy BTOYS ?, gratulujemy założenia bloga ???, cudnie tu zaglądać i wiedzieć, ze mama mojego ukochanego Stasia ma podobne zainteresowania i pasje do moich ?, będziemy stałymi czytelnikami – naszswiat_4 z IG ☺️

    • Reply Marta Czerwiec 27, 2016 at 7:53 pm

      Dziękuję 🙂 cieszę się, że i tu będę Was gościć 🙂 mam nadzieję, że ze swoimi dziećmi będziesz testować moje pomysły 🙂

    Dodaj komentarz