KUCHNIA, Rozszerzanie diety

Jedzeniowy rozkład dnia Staśka w wieku 18 miesięcy

Poprzedni wpis z jedzeniowym rozkładem dnia Staśka zamieściłam prawie pięć miesięcy temu. Od tamtej pory trochę się on zmienił. Ostatnio dostawałam od Was sporo pytań na ten temat i obiecałam, że pojawi się nowy, uaktualniony rozkład posiłków półtorarocznego Staśka w ciągu dnia.

To, co przede wszystkim uległo zmianie od poprzedniego wpisu to śniadania i kolacje. Postanowiłam zrezygnować z podawania mleka modyfikowanego oraz kupnych kaszek (o nich już Wam wspominałam, Stasiek jadł głównie kaszki ekologiczne firm BabySun i Nominal). Zastąpiłam je głównie śniadaniami na mleku roślinnym lub takim bez laktozy oraz kanapkami, serkami, plackami.

Zmianie uległy też obiady. Powodem tego był fakt, że Stasiek raczej kiepsko jadł. Chodzi mi tu głównie o ilość jedzenia. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dziecko powinno jeść tyle na ile ma ochotę, ale gdy kolejny dzień z rzędu Stasiek nie chciał tknąć obiadu zaczęłam się martwić i nie ukrywam, że też powoli frustrować. Posiłki Staśka zaczynały znów kojarzyć mi się z najmniej przyjemną częścią dnia, zaczęło się zagadywanie, śpiewanie, zabawianie przy jedzeniu, po to żeby zjadł cokolwiek. Wyjątek stanowiły kluski i placki na obiad, jednak nie chciałam aby jadł tylko to. W związku z tym, że Stasiek przekąski między posiłkami dostaje sporadycznie, to nie one były powodem gorszego jedzenia. Wykluczyłam też wychodzące zęby i tym podobne przypadki. Zaczęłam więc kombinować. Doszłam do wniosku, że widocznie Stasiek nie jest wystarczająco głodny, że może posiłki dostaje za często i to jest powodem niechęci do obiadów.

No dobrze, ale teraz konkrety. Poniżej nowy jedzeniowy rozkład dnia Staśka:

Stasiek wstaje ostatnio około 7:30. Zazwyczaj biorę go wtedy do siebie do łóżka, przytulamy się jeszcze, dzwonimy do Łukasza i dopiero po jakimś czasie schodzimy do kuchni na śniadanie.

około  8 – 8:30 Śniadanie – zazwyczaj mleczne – owsianki, kasza manna, płatki jaglane zazwyczaj z owocami świeżymi lub suszonymi. Ulubione to owsianka z bananem, którą dostaje najczęściej. Niekiedy zamiast śniadania na mleku (roślinnym lub bez laktozy) Stasiek dostaje kanapki np. z serem białym, serem żółtym, pastami, jajkiem lub jajecznicę na maśle.

śniadania

około 11 – 11:30  II śniadanie. To co dostaje zależy głównie od tego co zjadł rano. Jeżeli na śniadanie była zupa mleczna na II śniadanie są zazwyczaj kanapki lub owoce. Jeżeli natomiast na śniadanie były kanapki na II śniadanie dostaje jogurt czy serek z owocami.

 

około 12 Stasiek ma drzemkę. Trwa ona zazwyczaj 1 – 1,5 godziny.

 

około 14:30 – Obiad. To zazwyczaj główny i największy posiłek Staśka w ciągu dnia. Niekiedy jest to zupa z mięsem, zupa z niewielkim drugim daniem, a niekiedy samo drugie danie np. placki, kotlety, makaron czy ryż z dodatkami i tym podobne.

obiady

około 17 – 17:30 – II obiad lub niekiedy obiadokolacja. To posiłek, który jemy wszyscy wspólnie, po powrocie Łukasza z pracy. Zazwyczaj jest to jakieś drugie danie. Stasiek zazwyczaj je wtedy niewiele, bardziej chodzi tu o wspólne siedzenie przy stole. Jeżeli jednak jest coś co naprawdę lubi i dużo zje np. jakieś placki czy racuchy wtedy taki obiad staje się obiadokolacją i jest to często ostatni posiłek Staśka w ciągu dnia.

 

Jeżeli na II obiad Stasiek zjadł niewiele (co dzieje się najczęściej) około godziny 19.00 dostaje kolacje – kanapki. Tym posiłkiem zajmuje się Łukasz, to ich ‚męskie kanapki’ – złożone dwa kawałki pieczywa, a między nimi zazwyczaj wędlina, żółty ser z domowym ogórkiem kwaszonym.

 

około 19:30 – 20:00 zaczynamy kąpać Staśka. Zasypia zazwyczaj około godziny 20:30 – 21:00.

 

Ten rozkład dnia zmienia się zazwyczaj trochę w weekendy. Wtedy jemy jeden większy obiad około godziny 15:30 – 16:00. Później Stasiek dostaje jakieś przekąski i około godziny 18:30 kolacje.

Na zdjęciach:

Talerzyk i miseczka z matą – EZPZ

Talerzyki z przegródkami – Lassig oraz Done by Deer

Pojemniki, w których są pasty kanapkowe – Beaba

Śliniak w gwiazdki – Lassig

Śliniak ze zwierzętami – Done by Deer

Śliniak z kieszonką – Beaba

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

2 komentarze

 • Reply nela_lovemummy Styczeń 24, 2017 at 1:13 am

  Czekałam na ten post ? Kochana jak zrobić żeby tak i mojej dzień się kończył na kolacji o 18-19 . Nadal chce na noc mleko z kaszką, nie wiem czy coś z tym zrobić czy jednak niech to jej wybór . I tak teraz się zastanawiam czy za dużo nabiału nie dostaje przez to . Śniadania na roślinnym , ale uwielbia jogurt naturalny , czy jak daje jej w ciągu dnia i na noc jeszcze te mleko modifikowane to nie za dużo . Może pomożesz w tej kwestii ? ???

  • Reply Marta Styczeń 24, 2017 at 11:42 am

   Dzięki 🙂 może jeżeli chce mleko z kaszką na noc to jej zostaw jeszcze, widocznie tak potrzebuje. Ewentualnie spróbuj stopniowo jakoś ograniczać. Co do nabiału to wydaje mi się, że z tego co piszesz nie powinno być za dużo. Stasiek też jest fanem jogurtów naturalnych, mógłby je jeść cały czas i w każdej postaci 🙂 z tego co czytałam dziecko w tym wieku powinno dostawać około 3 porcje mleka/nabiału w ciągu dnia, więc u Was chyba wszystko dobrze 🙂 U nas oprócz tych mlecznych śniadań lub jogurtów na II śniadanie, jogurt albo ser często też jest jednym ze składników obiadu a na kolacje zazwyczaj jest kanapka z żółtym serem. W razie czego na temat nabiału w diecie Staśka pisałam też tu http://www.ourtime.pl/rozszerzanie-diety-staska-nabial/ i tu http://www.ourtime.pl/nabial-w-diecie-staska/

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.