Nasze wybory, ZABAWA

Gry dla 3 – latków. Część 2

Zarówno Stach, jak i ja z Łukaszem strasznie się wkręciliśmy w gry. W sumie to nawet Ignaś często uczestniczy w rozgrywkach. Przybyło ich ostatnio więc zapraszam na kolejną porcję gier dla najmłodszych.

‚Strzeż się kreta’ Janod – drewniana gra, która składa się planszy, czterech podstawek, 20 elementów przedstawiających warzywa i krety oraz kostki. Przed rozpoczęciem gry należy ułożyć warzywa oraz krety w odpowiednich miejscach na planszy (wskażą je kolory). Każdy z graczy otrzymuje podstawkę, która będzie jego grządką. Zadanie polega na zapełnieniu całej grządki na której powinny się znaleźć wszystkie warzywa – marchewka, dynia, pomidor oraz rzepa. Zebrać można je po wyrzuceniu danego koloru na kostce. Uważać należy jednak na kreta, ponieważ jeżeli wypadnie jego podobizna wtedy nie można dalej zbierać warzyw. Pozbyć się kreta można tylko wyrzucając ponownie na kostce jego podobiznę. Wygrywa osoba, której uda się to zrobić jako pierwszej. Gra jest prosta i bez problemu poradzi sobie z nią trzylatek. Dużym plusem gry Janod jest wykonanie, dzięki temu, że wszystkie elementy są drewniane z pewnością nie zniszczy się szybko. Stach bardzo ją lubi i często sięga po ‚ogródek’.

Wiek: 3 – 6 lat   Ilość graczy: 2 – 4 osób

Gra dostępna między innymi tutaj

‚Potworne porządki’ Nasza Księgarnia – gra, którą daliśmy Stachowi na urodziny i w którą od tamtej pory gramy kilka razy dziennie, codziennie. Składa się z czterech plansz przedstawiających dziecięce pokoje, 16 kartonowych przedmiotów w czterech kolorach (lampka, łóżko, obraz, maskotka), 8 kartonowych potworów oraz płóciennego woreczka do którego chowa się przedmioty i potwory. Zadanie polega na losowaniu z woreczka przedmiotów i jak najszybszym uzupełnieniu planszy pokoju. Przeszkadzają w tym potwory, które mają podobne kształty jak przedmioty. Tu właśnie następuje ulubiony moment Stacha – jeżeli wylosuje się potwora należy go wyrzucić jak najdalej, potwor latają więc po całym domu. Graficznie gra przypomina ‚Potwory do szafy’, ponieważ została zilustrowana także przez Macieja Szymanowicza. U nas ostatnio to gra nr 1!!!

Wiek: 3 – 103 lat   Ilość graczy: 2 – 4 osób

Grę dostaniecie tutaj

‚Motylki’ Djeco – gra składa się z dziewięciu gumowych, dwukolorowych motyli, dwóch drewnianych kostek z kolorami oraz 30 żetonów z motylami. Kolory na kostkach odpowiadają kolorom ciał motyli oraz kolorom ich skrzydeł. Gra polega na rzucaniu kostkami i odszukiwaniu motyla, który ma takie kolory jak wypadły na kostkach. Za prawidłowe wskazanie otrzymuje się żeton. Wygrywa osoba, która pierwsza zgromadzi określoną ilość żetonów. Do gry nie jet potrzebna umiejętność nazywania kolorów, a jedynie ich rozpoznawania. Początkowo, kiedy Stach miał 2 lata, nie nazywał jeszcze kolorów, graliśmy jedną kostką, ponieważ miał problem z odszukiwaniem motyli biorąc pod uwagę dwa kolory. Obecnie gra nie sprawia mu już trudności i gramy zgodnie z zasadami, dwoma kostkami.

Wiek: 2,5 – 5 lat

Grę znajdziecie tutaj

‚Wyścig kurczaków’ Janod – plansze do tej gry trzeba ułożyć sobie samemu, składa się bowiem z 10 dużych puzzli. Po ułożeniu powstaje plansza składająca się z 26 pól. W pudełku znajdują się jeszcze cztery drewniane pionki – kurczaki oraz kostka z kolorami i obrazkiem kurnika. Zadaniem jest jak najszybsze doprowadzenie kur do kurnika. Kolory nie są jednak oczywiste, ponieważ na planszy jest ich sporo. Trzeba więc trochę kombinować na jaki polu kurczak powinien stanąć.  Dodatkowo po stanięciu na niektóre pola należy przeskoczyć dwa pola albo się cofnąć.

Wiek: 3 – 7 lat   Ilość graczy: 2 – 4 osób

Gra dostępna między innymi tutaj

‚Gotowanie’ Kapitan Nauka – w skład gry wchodzą 4 talerze z potrawami, 8 list zawierających po 6 produktów oraz 36 żetonów z składnikami potraw i dodatkowymi produktami. Można w nią grać na 12 sposobów, także po angielsku. Ze Stachem graliśmy w pierwszy wariant polegający na rozłożeniu żetonów obrazkami do góry, wylosowaniu listy i jak najszybszym odszukiwaniu produktów. Szczerze mówiąc mnie gra nie porwała, ale może kiedy wypróbujemy inne warianty zmienię zdanie.

Wiek: 3 – 7 lat 

Grę znajdziecie tutaj

Previous Post Next Post

2 komentarze

  • Reply jasiolove Sierpień 1, 2018 at 9:36 pm

    A znacie fajne memo ?

    • Reply Marta Sierpień 2, 2018 at 6:36 pm

      Mamy kilka, najnowsze mamy Janod z poprzedniego wpisu o grach, jest bardzo fajne i Stachowi bardzo podobają się obrazki. Inne mam jakieś stare. Myślę że fajne są też CzuCzu. Zawsze można też wykorzystać zwykłą grę Piotruś 🙂

    Dodaj komentarz