Nasze wybory, ZABAWA

Gry dla 3 – latka. Część 1

Od kilku miesięcy coraz więcej gramy ze Stachem w różnego rodzaju gry. Początkowo było to głównie lotto o którym Wam już kiedyś pisałam – tutaj. Stwierdziłam, że trzeba wyżej podnieść poprzeczkę i skoro Stach grać lubi kupiłam kilka nowych gier. Trochę się tego uzbierało więc co jakiś czas będę Wam podrzucać propozycje dla maluchów. Dziś pierwsza porcja gier dla 3 – latków.

‚Potwory do szafy’ Granna – gra, która Stach dostał pod choinkę (2,5 roku) i od tamtej pory często po nią sięga. Składa się z kartonowej, otwieranej szafy, która jest częścią pudełka, 21 kart z potworami, 12 żetonów z zabawkami oraz 3 żetonów potwora Zębogona. Gra to trochę inna wersja gry memory. Przed rozpoczęciem gry należy ułożyć karty, tak by nie było widać potworów, a wokół ułożyć żetony (tak by również nie było widać co na nich jest). Zadanie polega na odnalezieniu na żetonach takiej samej zabawki, jaka jest koło odsłoniętego potwora. To właśnie tej zabawki boi się potwór i jeżeli ją znajdziemy możemy wysłać go ‚do szafy’. Super gra, świetnie zilustrowana przez Macieja Szymanowicza. Stach bardzo ją lubi.

Wiek: 3- 8 lat   Ilość graczy: 1 – 6 osób

Dostępna tutaj

Memory – gra polegająca na odszukiwaniu dwóch takich samych obrazków spośród żetonów, które leżą odwrócone. Wygrywa gracz, który zbierze najwięcej par. Ilość par w zestawach bywa różna. My mamy grę memory ‚Zwierzęta na farmie’ Janod w której skład wchodzi 40 żetonów, czyli 20 par zwierząt. Dla dzieci 3 letnich taka ilość o zdecydowanie za dużo. W związku z tym ze Stachem gramy albo mniejszą ilością żetonów np. zasłaniam 4 pary albo zostawiam wszystkie żetony odkryte i wśród nich odszukujemy takie same zwierzęta.

Wiek: 3- 7 lat   Ilość graczy: 2 – 6 osób

Memory dostępne między innymi tutaj

‚Na jagody’ Trefl – gra planszowa przeznaczona dla dzieci w wieku 2,5 – 4 lat, która posiada dwie wersje – szybką (dla dzieci 2,5-3 lata) oraz podstawową (dla dzieci 3-4 lata). W skład gry wchodzi plansza z kolorową drogą, kartonową kuchnię zająca, tekturowa figurka zająca, cztery drewniane zwierzątka (lis, borsuk, sarna, jeż), będące pionkami, drewniana kostka z kolorami oraz żetony z koszykami jagód i ciastem. W grze chodzi o to by rzucając kostką jak najszybciej dojść do zająca. Nie jest potrzebna znajomość kolorów, a jedynie ich rozróżnianie. Ogromną zaletą gry jest to, że nikt w niej nie przegrywa, każdy kto dojdzie do kuchni zająca dostaje jagodowe ciasto, tyle że pierwsza osoba dostaje największe.

Wiek: 2,5 – 4 lat   Ilość graczy: 2 – 4 osób

Grę znajdziecie tutaj

Domino z obrazkami – domino to gra znana chyba każdemu. Tradycyjna wersja to taka z kropkami. Dla maluchów znacznie lepiej sprawdzi się jednak wersja gdzie zamiast kropek do liczenia będą obrazki. My mamy duże domino z szalonymi zwierzętami Djeco. Z drugiej strony są kwiatki do liczenia (zastępujące tradycyjne kropki). Stach bardzo ją lubi i jak tylko Ignacy śpi to korzystamy z możliwości i gramy. Dodatkowo ułożone domino może służyć potem jako autostrada.

Wiek: 3 +

Dostępne tutaj

Gry typu Lotto – ich mamy w domu kilka (wszystkie pokazywałam we wpisie – Lotto dla dzieci). Niezależnie od tego na jaką firmę się zdecydujecie, gry wyglądają bardzo podobnie. Składają się zazwyczaj z kilku plansz z obrazkami oraz żetonów. Na nich są umieszczone te same lub podobne obrazki co na planszach. Gra polega na losowaniu żetonów i odszukiwaniu na planszach takiego samego obrazka. Ilość osób, które mogą grac w lotto zależy od ilości plansz, które są w zestawie. Oczywiście jeżeli gracie tylko we dwoje można wziąć po kilka plansz. Stach zaczął grać w tego typu gry prze skończeniem dwóch lat, choć początkowo odszukiwał po prostu obrazków z żetonów na planszach. W ostatnim czasie gramy bardziej ‚na poważnie’.

Gry lotto przeznaczone są zazwyczaj dla dzieci 2+  Ilość graczy zależy od ilości plansz w zestawie

Previous Post Next Post

7 komentarzy

 • Reply Lena Lipiec 12, 2018 at 6:38 am

  Super ☺ jest. też loteryjka z kapitana nauki (polecam 👌) która na pewno spodoba się Stachowiak.
  Pozdrawiam,Lena

  • Reply Marta Lipiec 12, 2018 at 7:20 pm

   Dzięki 🙂 mamy loteryjkę, umieściłam ją w grach typu lotto http://www.ourtime.pl/lotto-dla-dzieci/ 🙂 ale faktycznie Stach ją lubi więc dobrze przewidziałaś 🙂 Dzięki, pozdrawiam

 • Reply Lena Lipiec 12, 2018 at 6:41 am

  Ojej, przepraszam; Stachowi

 • Reply Asia Lipiec 12, 2018 at 4:16 pm

  My polecamy grę Tappi😊

  • Reply Marta Lipiec 12, 2018 at 7:16 pm

   Oooo, nie znam jej. Sprawdzę! Dzięki za polecenie 🙂

 • Reply Lena Lipiec 13, 2018 at 7:31 am

  Hejka przypomniała mi się gra Wagoniki od Janod może je przetestuje aż? Dla Stacha może to być świetną zabawą w samo tworzenie cyrkowego pociągu ☺
  Pozdrawiam

  • Reply Marta Lipiec 13, 2018 at 6:32 pm

   Faktycznie może mu się spodobać. Będę o niej pamiętać, może przy kolejnej okazji zamówię 🙂 Dzięki

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.