ZABAWA, Zabawy plastyczne

Dwuskładnikowa masa plastyczna

Na blogu pojawiło się już kilka przepisów na masy plastyczne (tu). Zawsze były one nietoksyczne, ponieważ obawiałam się czy Stasiek nie będzie chciał ich spróbować. Tak się też zresztą niekiedy zdarzało. Czekałam na moment kiedy bez obaw będę mogła zrobić jakąś masę plastyczną, używając do niej nie tylko jadalnych składników. No i doczekałam się.

Do wykonania masy plastycznej, którą chciałam Wam dziś pokazać będziecie potrzebować tylko:

– szklanka mąki ziemniaczanej,

– około 7 łyżek balsamu do ciała. Ja użyłam balsamu do opalania, który został po wakacjach i był dość gęsty. W zależności od tego jakiego balsamu użyjecie, tak będzie pachnieć masa.

Wystarczy dokładnie wymieszać wszystkie składniki aż się połączą i będziecie mogli zrobić z nich kulę. Najlepiej zrobić to ręką. Proporcje mogą się nieznacznie zmienić w zależności od tego jakiej konsystencji balsamu użyliście. Jeżeli masa byłaby zbyt rzadka dosypcie odrobinę mąki, jeżeli by się nie chciała kleić, byłaby zbyt sucha jeszcze trochę balsamu.

 

Masa jest bardzo przyjemna w dotyku, pasuje do niej określenie ‚jedwabiście gładka’. Równocześnie jest zwarta i elastyczna, można robić z niej babki, kroić ją, wykrawać różne kształty np. przy użyciu foremek do ciastek.

 

 

DSC_0348

Jeżeli zdecydujecie się na robienie babek możliwe, że dziecko będzie potrzebowało do ich wyjęcia Waszej niewielkiej pomocy. U nas nie było problemu z wyjęciem babki z małego kubeczka, wystarczyło go popukać kilka razy. Przy robieniu rybki z foremki pukanie w nią nie wystarczyło i musiałam pomóc Staśkowi, poruszając masą od spodu. Jednak dzięki temu, że masa jest elastyczna nie wpłynęło to na kształt ryby.

DSC_0228

DSC_0237

Staśkowi dałam do zabawy dodatkowo kolorowe łyżeczki, kubeczki, foremkę do piasku oraz foremki do ciasta. Najbardziej podobało mu się wykrawanie masy łyżeczką oraz robienie babek.

DSC_0479

DSC_0477

 

DSC_0464

Zaletą masy jest również to, że nie klei się do rąk ani przedmiotów i łatwo go po zabawie posprzątać.

 

 

Dla przypomnienia tylko podaję linki do tekstów o tym dlaczego zabawy z użyciem mas i nowych faktur są ważne dla rozwoju i sprawności manualnej dziecka – Pierwszy „nauczyciel” dziecka – dotyk oraz Nietoksyczna masa plastyczna dla dzieci.

 

Miłej zabawy !!!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Previous Post Next Post

6 komentarzy

 • Reply Ala Styczeń 31, 2017 at 7:57 pm

  Cześć, moja Frania ma teraz 12 miesięcy i zjada/wkłada do buzi dosłownie wszystko czym się bawimy;) A tu widzę u Ciebie taką cudowną masę i już nie mogę się doczekać kiedy będę mogła taką zrobić. To teraz błagam powiedz kiedy?:) Ile Staś ma teraz miesięcy?

  • Reply Marta Styczeń 31, 2017 at 8:31 pm

   Stasiek ma teraz 18 miesięcy i wreszcie bez obaw mu daję takie masy, więc pewnie u Was też jeszcze trochę i będziecie lepić 🙂 Zajrzyj sobie do wcześniejszych wpisów z masami http://www.ourtime.pl/tag/masy-plastyczne/ tam są przepisy na takie nietoksyczne, które robiłam jak jeszcze Staśkowi zdarzało się brać coś do buzi 🙂

 • Reply majka Luty 1, 2017 at 8:11 pm

  hej testowałam dziś tą masę z 3 i pół letnim Józiem, fajna zabawa, chociaż masa nam się trochę kruszyła, będziemy jeszcze próbować, bo mój starszak lubi robić ‚ciastka’

  • Reply Marta Luty 1, 2017 at 9:07 pm

   Może spróbuj dodać trochę więcej balsamu następnym razem 🙂 ale jak masz takiego miłośnika ‚ciastek’ to próbujcie 🙂

 • Reply AGA Luty 10, 2017 at 9:12 am

  Poradzę co robić jak Młody nie chce bawić się taką masą? Chętnie patrzy się jak jak lepię, lubi wyciągać ciastolinę (taka gotowa) z pudełka ale dotknąć nie chce 😉 kiedyś mieliśmy podobny problem z piachem ale przekonał się i teraz nie ma problemu 😉
  Jest raczej z tych „czysciochow” wiek 21 m-cy.
  Pozdrawiam Aga

  • Reply Marta Luty 11, 2017 at 8:25 pm

   Przede wszystkim nic na siłę. Może to wynikać ze wzmożonej wrażliwości na niektóre bodźce dotykowe. Najlepiej obserwować i starać się dostarczać różnych bodźce dotykowych – przez wykorzystywanie w codziennych zabawach różnych faktur, materiałów, mas. Oprócz zabawek mogą to być różne przedmioty codziennego użytku. Czy więcej różnych faktur dziecko poznaje tym lepiej. Może, tak jak do piachu, w końcu się przekona. Pozdrawiam

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.