ZABAWA, Zabawy plastyczne

Ciecz nienewtonowska – dwuskładnikowa, nietoksyczna masa dla dzieci

W związku z moim zawodem mam pewne, nazwijmy to ‚zboczenie zawodowe’ (nie jedyne zresztą) dotyczące stymulacji dotykowej. Ci z Was, którzy śledzą blog od dłuższego czasu pamiętają zapewne wpisy o tym dlaczego dotyk jest tak ważny w rozwoju dziecka (tutaj), przykłady zabawek dostępnych w sklepach oraz wykonywanych samodzielnie, które będą stymulowały zmysł dotyku czy przepisy na różne masy plastyczne.

Swego czasu masy plastyczne wykonywałam dla Stacha dość często. Później trochę brakowało mi na nie czasu. Przypomniałam sobie o tym jaka to świetna zabawa dla dziecka podczas ostatnich zajęć na które jeżdżę z chłopakami. Planuję więc do nich wrócić. Ignaś podrósł na tyle, że dużo więcej rzeczy go interesuje i nie pakuje już wszystkiego jak leci do buzi. Oczywiście trzeba go bardzo przy tym pilnować, ale jest już dużo łatwiej. Póki co wchodzą w grę tylko masy nietoksyczne, tak więc dziś jedna z nich – ciecz nienewtonowska.

Składniki:

1 i 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej (skrobi),

około 30 ml wody

Przygotowanie:

Wystarczy wymieszać składniki aż się połączą. Najlepiej stopniowo dolewać wody do mąki. Początkowo idzie dość ciężko ale to chwilowe.

Dla uatrakcyjnienia zabawy można do cieczy dodać barwnik spożywczy lub brokat. Ja dodałam brokat co spowodowało, że masa trochę stwardniała. Wystarczyło wtedy dodać jeszcze odrobinę wody.

Ciecz jest niesamowita, bardzo przyjemna w dotyku. To właściwie coś pomiędzy ciałem stałym, a cieczą w zależności od tego co z nią robicie, jak dużej siły używacie. Jeżeli mocno ją ściśniecie będzie się zachowywać jak ciało stałe, można z niej zrobić kulkę, jednak jak tylko zwolnicie uściska po prostu przeleci Wam między palcami, jakby się ‚rozpuszczała’, znowu będzie cieczą.

Dodatkowo masa jest nietoksyczna więc można próbować bawić się nią już z małymi dziećmi. Oczywiście taką zabawę należy kontrować. Zwracać uwagę czy dziecko jej nie zjada, jednak nawet jeżeli się tak zdaży to w związeku z tym, że składa się tylko z mąki i wody, dziecko ewentualnie pobili trochę brzuch.

Zaletą cieczy jest również to, że łatwo ją sprzątnąć, sprać u ubrania czy zmyć z rąk.

Dla przypomnienia – Zabawy z użyciem mas plastycznych to znakomite ćwiczenie dla małych rączek. Dziecko poprzez dotyk innej niż zwykle faktury, stymuluje swój układ czuciowy, ćwiczy sprawność manualną, koordynację wzrokowo – ruchową, koncentrację, kreatywność oraz rozbudzamy w nim (mam nadzieję) zainteresowania plastyczne.

Miłej zabawy !!!

Previous Post Next Post

2 komentarze

  • Reply jasiolove Luty 13, 2018 at 5:21 pm

    A co to za zajecia na ktore jezdzicie? Poszukuje czegos fajnego dla mojego Jasia i szukam inspiracji

    • Reply Marta Luty 14, 2018 at 5:18 am

      Na takie ogólnorozwojowe – tańczą, śpiewają, bawią się z chustą animacyjną i zawsze jest jakaś praca np masa, coś plastycznego, instrumenty itp. Jeździmy na nie do Domu Kultury ofertę mają ogromną tylko mi w związku z tym że zabieram też Ignaśka nie wszystko pasuje. Sprawdź może w waszym Domu Kultury też coś jest 🙂

    Dodaj komentarz